Opodatkowanie marynarzy – fakty i mity
Około 60 tys. polskich obywateli wykonuje obecnie zawód marynarza, będąc zatrudnionym u zagranicznych armatorów. To największa grupa zawodowa pracującą poza granicami Polski i osiągającą dochody zagraniczne.
Pomimo swojej liczebności, marynarze jako grupa zawodowa często pozostawali poza radarem fiskusa, z uwagi na zawiłość uwarunkowań prawnych dotyczących zatrudnienia na statkach morskich oraz niejednolitość przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osiąganych ze stosunku pracy wykonywanego na pokładzie statku.
Jednak w związku z coraz szybciej postępującym procesem uszczelniania systemu podatkowego w Polsce i na świecie oraz wzrostem wiedzy i doświadczenia organów podatkowych w zakresie analizy sytuacji prawnej marynarzy, istotne jest, żeby marynarze wiedzieli, kiedy powinni się rozliczać ze swoich dochodów w Polsce oraz z jakimi konsekwencjami w zakresie podatków wiąże się rodzaj wykonywanej przez nich pracy.
W krótkim cyklu artykułów zaprezentujemy najważniejsze kwestie jakie mają wpływ na sytuację podatkową marynarzy oraz rozwianych zostanie kilka mitów funkcjonujących wśród marynarzy mających wpływ na ich podejście do kwestii podatków w Polsce. Dziś część pierwsza.
PROBLEM
Czy pracując na statku, który pływa po morzu, można zawsze twierdzić, że pływa się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta